Ek Yerleştirme Sonuçlarına Göre Üniversitemize Yerleşen Öğrencilerimizin Kayıt İşlemleri

2017-ÖSYS EK YERLEŞTİRME SONUÇLARINA GÖRE

ÜNİVERSİTEMİZE YERLEŞEN

ÖĞRENCİLERİMİZİN KAYIT İŞLEMLERİ

 

2017 ÖSYS Ek Yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitemize yeni yerleşen adaylar, kayıt işlemlerini, 13-19 Eylül 2017 tarihleri arasında (C.tesi-Pazar hariç) yerleştikleri fakülte/yüksekokul/meslek yüksekokullarına   şahsen başvurarak yaptırabileceklerdir.

ÖĞRENİM ÜCRETİ (HARÇ) ÖDEME

İkinci öğretim programlarına kayıt yaptıracak öğrencilerle Üniversitemize ikinci üniversite olarak kayıt yaptıracak normal öğretim öğrencileri, kayda gelmeden önce öğrenim ücretini ödemeleri gerekmektedir. Öğrenim ücretinin ödenmesi ile ilgili açıklamalar için tıklayınız.

Öğrenci Numaranızı buradan öğrenebilirsiniz 

KAYITLA İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR

o 2017 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda, yerleşmiş olduğunuz programın karşısında yazan "Özel Koşul ve Açıklamaları" mutlaka tekrar inceleyiniz.

o Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday, herhangi bir hak iddia edemez.

o Üniversitemiz, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

o Üniversitemiz programlarına yerleştiği halde, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan öğrencilerin kayıt durumları ile ilgili YÖK yazısı için tıklayınız. 

 

KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER

Adayların, 13-19 Eylül 2017 tarihleri arasında (C.tesi-Pazar hariç) kayıt için nüfus cüzdanı ile birlikte ilgili fakülte/yüksekokul/meslek yüksekokuluna başvurmaları yeterlidir. Ayrıca herhangi bir belge istenmemektedir.

Ancak;

·  Yerleştikleri Programın "özel koşulunda" ayrıca bir belge (sağlık raporu gibi) belirtilen bölümlere yerleşen adaylar,  bu belgelerini kayıt esnasında teslim etmeleri gerekmektedir.

·  Kayda gelen adayların MEB mezuniyet sorgusunda sorun olması halinde, kayıtlarının yapılabilmesi için lise diplomaları veya mezuniyet belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu nedenle, şahsen kayda gelen adayların lise diplomalarını yanlarında bulundurmaları önerilir.

·  MSB-ASAL sorgusu sonucu durumu sorunlu olan adaylardan Askerlik Şubesinden belge getirmeyenlerin kayıtları yapılacak, ancak öğrenimlerine devam etmelerine izin verilmeyecektir.

·  Aynı düzeyde başka örgün bir yükseköğretim programına kayıtlı olduğu tespit edilen adayların (lisans-lisans, önlisans-önlisans) kayıtları yapılmayacaktır. Adayların, aynı düzeyde diğer yükseköğretim kurumu ile ilişiklerinin bulunmadığını belgelemeleri halinde kayıtları yapılacaktır.

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

1.Üniversitemize ait eğitim öğretimi düzenleyen mevzuatı mutlaka okuyunuz.

2.Üniversitemiz internet sayfasından yapılan duyuruları sürekli takip ediniz.

3.Öğrenci Bilgi Sisteminde (OBS) kayıtlı olan GSM numaranızı ve diğer iletişim bilgilerinizi sürekli güncel tutunuz.

4.Öğrenci Bilgi Sistemine (OBS) giriş şifrenizi kimseyle paylaşmayınız.

5.  Zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfı olan programlara kayıt yaptıran öğrencilerden ikinci öğretim bölümlerine kayıt yaptıranların, kayıt yaptırdıkları bölümlerine ait öğrenim ücretini (harç) ödemeleri yeterlidir. Ek kontenjan öğrencileri için İngilizce Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (YDYS) 19 Eylül 2017 saat 14:00’da Yabancı Diller Yüksekokulunda yapılacaktır.  (Not: Zorunlu Hazırlık Sınıfına kayıtlı öğrenciler Bahar Yarıyılı kayıt yenileme tarihlerinde Bahar Yarıyılı harcını da ödemek zorundadırlar.)

Zorunlu İngilizce hazırlık sınıfına devam edecek öğrencilerin http://ydyo.dpu.edu.tr/ internet adresinde yayınlanan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

6. İnglizce I ve II derslerinde, A1 ve A2 seviyesinde İngilizce eğitimi verilmektedir. İngilizce seviyelerinin en az A2 seviyesinde olduğunu düşünen ve bu dersten muaf olmak isteyenler, 23 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olan İngilizce Muafiyet Sınavına başvurabilirler.

Bu sınava girmek isteyen öğrencilerin,  http://ydyo.dpu.edu.tr internet adresindeki kayıt formunu 19 Eylül 2017 saat 23:59’a kadar doldurarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

 

DERS KAYDI

Kaydını yaptıran Ek kontenjan öğrencilerinin ders kayıtları Rektörlük tarafından yapılacak ve danışmanlar tarafından onaylanacaktır. (Bu dönem, ders kaydı için öğrencilerin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.)

DERS PROGRAMLARINI İNCELEME

Dersler 18 Eylül 2017 tarihinde başlayacak olup,  Rektörlük tarafından ders kaydı yapılan öğrenciler, http://obs.dpu.edu.tr  adresinden Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yaparak [Genel İşlemler] menüsü altındaki  [Ders Programı] menüsüne girerek, ders koduna göre ders gün ve saatlerini, dersliklerini ve öğretim elemanını öğrenebilirler.

Kullanıcı adınız: Öğrenci numaranız, geçici şifreniz: T.C. Kimlik numaranızın ilk 5 rakamı

 

 

 

14 Eylül 2017, Perşembe / 801 defa okundu.